MECİ Manifestosu

MECİ 1 Foto.png

MECİ MANİFESTOSU

İlçemizde dayanışma kültürü oldukça yaygındır. Sıkça kullanılan tabirle “MECİ“ yani “İMECE“ yardımlaşmanın en önemli öğesidir. Gönüllülük esasına dayalı olan MECİ sayesinde, yapılması gereken işler hem daha kısa sürede tamamlanıyor hem de kişiler arası iletişim olumlu yönde ilerliyor.

MECİ; Yardımlaşmaktır, Paylaşmaktır, Barıştır, Kardeşliktir, Üretimdir, Aydınlık Yarınlarımızdır, Sözün, Yetkinin, Kararın ve İktidarın Halkta Olmasıdır.

MECİ; Karşılık Beklemeden İnsanlık Adına Doğamız Yararına İnsanlığa Hizmet Etmektir. MECİ; birlikteliktir, herkesin ihtiyacını kolektif bir anlayışla ortak çalışma yürüterek karşılayabilmektir. MÖECİ; dünü bilip, bugünü okuyup, yarını örgütleyebilmek ve paylaşabilmektir.

Fındıklı’da MECİ’nin anlamı büyüktür. Ben bilirim yok bu MECİ’de. Birlikte düşünmek, birlikte çözüm üretmek   var. Yönetim erki yerine halkın doğrudan yönetime katılımı var. Yolsuzluklara karşı halkın denetimi var. Yalanlara karşı doğrular ve gerçekler var. Baskı ve zulme karşı demokrasi, yobazlığa ve bağnazlığa karşı bilim ve teknik var. Bir avuç çıkar grubunun yerine halkın ortak çıkarı var. Bu MECİ’de kardeşlik var, halka hizmet, hak, hukuk ve adalet var. Bu MECİ’ de toplumcu bakış açısıyla üretim var. Mısır ekmeği ile hamsinin buluşması var. Geleneğe ve Geleceğe sahip çıkarak geleneklerimizi geleceğe taşımak var.

Kısacası deresinde ve denizde soğuk sularının tenimizin en küçük hücrelerimize kadar hissedilmesi var, alın terlerimiz var, yaylasında çimenlerin üstü- ne yatıp milyon yıldızlı gökyüzünün altında yarınlarımızı planlayabilmenin güzellikleri var.

MECİ hayatı paylaşmaktır. Dostluk, arkadaşlık, kardeşlik ve sevgi paylaştıkça büyür. İşte Viçe’mizde sevgiyi, dostluğu, kardeşliği büyütmek için MECİ var. MECİ doğamıza zarar vermeden insanlığa ulaşmaktır. İnsan haklarına dil, din, ırk ayırmadan doğanın haklarına ise bu dünyanın yalnız bize ait olmadığını bilerek saygı göstermektir, korumaktır. MECİ kalbimizin titrediği aşktır, sevgidir. Ancak sevgi güzelleştirir yaşam alanlarımızı.

MECİ yöneten/yönetilen ikileminde önemli araç olan makamı kaldırdı, yerine “herkese açık”, karşılıksız, gönüllü katılımı getirdi. MECİ’miz var dostlar, daha yaşanılır daha güzel Fındıklı’yı hep beraber kurmak, korumak, yaşatmak ve yaşamak için. Bu MECİ, dertlere derman bulmak için yarınlarımızın ışığının sönmemesi içindir. Sözün, Yetkinin, Kararın ve İktidarın Fındıklı halkında olması içindir.

MECİ’mizin öznesi insan, doğa ve yaşam, yani kısacası Fındıklı Halkı. Bu MECİ, bizden öncekilerin bize bıraktıkları emaneti çocuklarımıza teslim edebilmektir. HES’lere, Yeşil Yol’a, Doğamıza ve Yaşam alanlarımıza karşı işlenen tüm suçlara karşı yaşamı savunanların sesidir MECİ. Yarınlarımız için mücadeleden çekinmeden kentimizin sakini değil sahibi olduğu bir gelecek için varız MECİ’de. Çünkü bizim yarınlarımız için çocuklarımıza sözümüz var. Geleceği bugünden birlikte kurmak, sağlıklı, mutluluk içerisinde yaşanacak bir Fındıklıyı inşa etmek, adaleti, kardeşliği ve paylaşımı hâkim kılmak için yola çıktık. Kendimize değil kentimize ve halkımıza hizmet etmek için, birlikte MECİ ile yönetmek için yola çıktık.

Tüm kapılar açık, makam yok sokak var. Var olmak isteyen her- kese yer var. MECİ’mizde herkese yer var. Kimse öteki olmadan veya ötekileştirilmeden, yerlisi, göçmeni, varsılı, yoksulu, kadını, erkeği ayırmadan herkese yer var. Hiç yerimiz dar demiyoruz. Katılım artıkça yeni yerlerimiz açılır.

Horona katılan oldukça çember genişler. Bana yer var mı diye düşünmeden, kişisel hırslarımızdan arınarak, benim de yarınlara dair yapacaklarım ve hayallerim var diyorsan sen de katıl, horonumuzun halkası genişlesin.

Başka Fındıklı yok!

Birlikte Üretelim, Halkımızla Yönetelim!

FINDIKLI’DA MECİ VAR!

MECİ 4.jpegMECİ 2 Foto.png